Orderingång
Ökad orderingång till industrin
Orderingången på hemmamarknaden steg med 12,5 procent samtidigt som den ökade med 10,3 procent på exportmarknaden.
Jämfört med närmast föregående månad var orderingången oförändrad i säsongsrensade tal. På hemmamarknaden sjönk orderingången med 10,6 procent medan exportmarknaden ökade 7,4 procent.
Under den senaste tremånadersperioden, maj-juli, ökade orderingången med 4,7 procent jämfört med den föregående tremånadersperioden, februari-april, i säsongsrensade tal. Orderingången ökade med 7,7 procent på hemmamarknaden och 0,5 procent på exportmarknaden.
Sedan föregående publicering har förändringen i totala orderingången i juni jämfört med maj, reviderats ner med 0,2 procentenheter till en uppgång på 2,3 procent. Förändringen av orderingång i juni 2015 jämfört med motsvarande månad föregående år, har reviderats ner med 1,5 procentenheter till en uppgång på 10,3 procent.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.