OECD
OECD sänker tillväxtprognoser
Enligt den tidigare konjunkturprognosen som presenterades i november förra året räknade OECD med en tillväxt på 3,3 procent 2016 och +3,6 procent 2016.
“Prognoserna har återigen reviderats ned i ljuset av den senaste statistiken som varit en besvikelse. Tillväxten bromsar in i många tillväxtländer samtidigt som mogna ekonomier visar en väldigt blygsam återhämtning. Låga priser pressar även råvaruexportörerna”, skriver OECD i en kommentar.
OECD:s prognoser över BNP-tillväxt
Siffrorna avser procent.
2015 2016 2017
Världsekonomi 3,0 3,0 3,3
USA 2,4 2,0 2,2
EMU 1,5 1,4 1,7
Japan 0,6 0,8 0,6
Kina 6,9 6,5 6,2
Indien 7,2 7,3 7,4
Brasilien -3,8 -4,0 0,0
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.