Ny flagga i XXL:s nyemission

Sportkedjan XXL är inne på upploppet för sin företrädesemission på 600 MNOK som kan tecknas till och med imorgon fredag . Emissionsguiden hissar en tredje flagga.
Ny flagga i XXL:s nyemission - xxl
Harald Mix Altor är storägare i XXL och bidrar till att bolagets företrädesemission är fullt säkerställd. Foto: Magnus Lejhall / TT

Emissionsguiden har tidigare skrivit om XXL:s företrädesemission av aktier som kan tillföra bolaget 600 MNOK brutto. Netto rör det sig om 588 MNOK efter emissionskostnader om 30,9 MNOK (varav 18,9 MNOK avser garantiersättning i aktier och därmed inte minskar nettolikviden).

I samband med den föregående artikeln hissade vi två flaggor: “Kapitalbehov i trängt läge” och”Rörig emissionsprocess”.

Efter en genomgång av bolagets prospekt gör vi inga förändringar som en konsekvens av vad som står däri. Dock har aktien gått svagt, vilket föranleder en flagga.

AKTIEN HANDLAS TILL/UNDER TECKNINGSKURS

Om teckningskursen inte ger en rabatt mot börskurs så saknas det incitament för investerare att teckna nya aktier. Om aktien därtill handlas ned visar det på ett stort misstroende.

XXL:s aktie har haft det tufft på sistone och har befunnit sig omkring teckningskursen 10 NOK sedan teckningsperioden inleddes. I skrivande stund står den i 10,15 NOK. XXL har avstått från att kommentera.

STOR GARANTI ISTÄLLET FÖR UPPKÖP

Den brittiska storägaren Fraser Group har stått i centrum sedan det blev känt att XXL skulle ta in kapital. Från att först ha motsatt sig emissionsplanerna, via att ha lagt och senare dragit tillbaka ett bud på bolaget (kurs 10 NOK), till att slutligen stå för emissionens enskilt största garantiåtagande. Totalt sett garanterar dock Harald Mix riskkapitalbolag Altor mest.

Garantiåtagare Belopp Mkr Andel av emission Ägarandel före emission
Fraser Group 246,76 41,13% 25,82%
Altor Invest 5 137,70 22,95% 22,95%
Altor Invest 6 137,70 22,95% 22,95%
Ferd 61,55 10,26% 10,70%
MP Pensjon 13,91 2,32% 0,51%
Arvo Invest 2,36 0,39% 0,39%
Sammanlagt: 600,0 100,00% 83,33%

Att bolagets större aktieägare garanterar hela emissionen till en relativt låg ersättning på 3,15% är bra. Vi hade även velat se teckningsåtaganden för att hissa flaggan “Befintliga ägare växlar upp”.

Gällande insiders förehavanden har XXL via pressmeddelande aviserat att vissa insynspersoner tilldelats teckningsrätter och tecknat aktier. Överlag handlar det om relativt små belopp men vi avstår från att hissa flaggan “Nyckelpersoners investering”.

Teckningsperioden pågår till och med den 14 mars. Emissionsguiden återkommer med en ny artikel om företrädesemissionen i samband med att utfallet kommuniceras, omkring den 17 mars.

Läs även:

XXL:s nyemission: Altor, Frasers och ”Norges Wallenberg” krokar arm

XXL:s krisemission: Problemen spelas ut inför öppen ridå

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.