Ny flagga i Alzinovas nyemission

Bioteknikbolaget Alzinova har släppt ett informationsdokument för sin företrädesemission på 35,7 Mkr. Emissionsguiden hissar flagga nummer sex.
Ny flagga i Alzinovas nyemission - Alzinova CFO Erik Kullgren
Alzinova är aktuellt med en företrädesemission som går att teckna till och med den 6 maj. Till höger bolagets CFO Erik Kullgren Foto: Alzinova

Emissionsguiden har tidigare skrivit om Alzinovas företrädesemission av aktier som kan tillföra bolaget 35,7 Mkr brutto. Netto rör det sig om 29,7 Mkr efter emissionskostnader om 6 Mkr, förutsatt att samtliga garanter väljer kontant ersättning.

I samband med den föregående artikeln hissade vi fem flaggor:

  • Bristfällig information
  • Dåligt garantiupplägg
  • Aktien handlas till/under teckningskurs
  • Kapitalbehov i trängt läge
  • Hög emissionskostnad

Emissionsguiden har gått igenom bolagets informationsdokument och hissar ingen ny flagga på grund av innehållet. Däremot hissas en flagga relaterad till ett pressmeddelande.

Rörig emissionsprocess

En rörig process kan tyda på problem bakom kulisserna eller dålig planering. Exempel på en rörig emissionsprocess kan vara ändrade tidsplaner, plötsliga ledningsförändringar eller sent ingångna investeringsåtaganden.

Emissionen har en teckningsåtagare, huvudägaren Maida Vale Capital som äger 16,4% av aktierna och tecknar pro rata för 5,9 Mkr. Alzinovas styrelseordförande Julian Aleksov och ledamoten Anders Blom är bägge delägare i Maida Vale.

Utöver detta meddelade Alzinova häromdagen via pressmeddelande att befintliga aktieägare lämnat teckningsavsikter om drygt 1 Mkr. Av den summan står insynspersoner för 262,4 Tkr, varav ledamoten Per-Göran Gillberg tar täten med 70,5 Tkr. Överlag handlar det om pro rata för personer i styrelse och ledning.

Beloppen är små och eftersom Alzinova befinner sig i tyst period inför sin Q1-rapport får insynspersoner inte teckna utöver pro rata (utan teckningsrätter). I en välplanerad emission hade bolaget förlagt teckningsperioden så att den inte krockar med tyst period, och i detta fall därmed förhindrar insiders från att teckna för mer än småsummor. Samt gjort klart med teckningsavsikter redan i samband med att emissionsvillkoren presenterades.

I ett mejl till Afv skriver CFO Erik Kullgren att bolaget ser det som ett styrkebesked att alla insynspersoner som tidigare investerat i Alzinova tror på bolaget och tar sin pro rata-andel.

Garantiåtagande uppdelat på fem parter

Emissionen omfattas av garantiåtaganden om 24,5 Mkr (68,6% av emissionen), vilket innebär att den totalt sett är säkerställd upp till 85% teckningsgrad. Inkluderas avsiktsförklaringarna handlar det om 87,9%.

De som garanterar är Selandia Alpha Invest (6,5 Mkr), JEQ Capital (6,5 Mkr), Mangold Fondkommission (nära 6,5 Mkr, agerar också rådgivare) samt Scaninvest Limited (5 Mkr). Ersättningen är 12% kontant eller 15% i aktier på det garanterade beloppet.

Teckningsperioden startade den 17 april och pågår till och med den 6 maj. Aktien handlas för närvarande i 1,90 kr vilket är 5% under teckningskurs per aktie som är 2 kr.

Emissionsguiden återkommer med en ny artikel om företrädesemissionen i samband med att utfallet kommuniceras, omkring den 8 maj.

Läs även:

Fem flaggor i Alzinovas företrädesemission

Emissionsguiden inleder bevakning av Alzinovas företrädesemission

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.