Nvidias försäljning i Kina lär pressas än mer efter nya regler

Amerikanska chipjätten Nvidias försäljning i Kina kommer att pressas än mer från nya energieffektivitetsregler för användning av avancerade AI-chip.
Nvidias försäljning i Kina lär pressas än mer efter nya regler - Siggraph 2024 Jensen Huang
Nvidias VD Jensen Huang. Foto: AP Photo/David Zalubowsk

Det skriver Financial Times som tagit del av dokument om saken.

Det är kinesiska National Development and Reform Commission som vill att bolag ska använda sig av chip som uppfyller nya energistandarder i nya datacenter och servrar.

Dokumenten visade att Nvidias H20-chip, en mindre kraftfull variant som godkänts av USA för försäljning i Kina, inte uppfyller dessa nya energiregler. Enligt FT ska Kina i det tysta avskräckt stora bolag som Alibaba, Bytedance och Tencent från att köpa chipen.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från BMW