Nvidias aktie faller – chip kan försenas av överhettningsproblem

Amerikanska chipjätten Nvidia nya AI-chip Blackwell uppges ha problem med överhettning när de kopplas in i anpassade serverracks.
Nvidias grundare och VD Jensen Huang
Nvidias grundare och VD Jensen Huang visar upp bolagets senaste plattform för AI: Blackwell. Foto: TT.

Detta kan leda till att chipen försenas, skriver The Information.

Aktien faller med 2,5 procent i den amerikanska förhandeln.

Nu jobbar Nvidia med leverantörer för att förändra utformningen av racken för att försöka lindra överhettningsproblemen. Blackwell har redan blivit försenat med ett kvartal på grund av ett designfel, som åtgärdats.

De nya serverracksen kombinerar 72 Blackwell-chip och skapar ett kraftfullt AI-system.

Läs även:
Nvidia uppges ha svårt att klara chipefterfrågan

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.