Norge
Norges statsminister ska träffa Trump på torsdag

Även finansminister Jens Stoltenberg deltar i mötet, skriver den norska regeringen i ett pressmeddelande.
– Jag ser fram emot att träffa president Donald Trump i Washington D.C. på torsdag. Det finns starka band mellan USA och Norge. USA är vår viktigaste allierade, och i en säkerhetspolitiskt orolig och krävande tid är den nära kontakten mellan våra två länder mycket viktig, säger statsminister Jonas Gahr Støre.
Mötet ska bland annat handla om säkerhetsläget, Nato, kriget i Ukraina samt handel och näringsliv.
Jens Stoltenberg var Natos generalsekreterare mellan 2014 och 2024. Han har tidigare även varit statsminister i Norge och är sedan i februari i år finansminister.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.