Nordea ser 50 punkters räntehöjning i februari

Nordea reviderar sin prognos gällande Riksbankens styrränta och förväntar sig nu en höjning på 50 punkter i februari.
Nordea ser 50 punkters räntehöjning i februari - RIKSBANKEN
Nordeas Torbjörn Isaksson och Riksbanken. Foto: TT

Tidigare prognos innebar en höjning på 25 punkter i februari. Den nya prognosen innebär också att man förväntar sig att styrräntan kommer att toppa på 3%. Det skriver bankens chefsekonom Thorbjörn Isaksson i en makrokommentar.

Nordea tror att räntesänkningarna kommer att inledas under första halvåret 2024 och ligga runt 2,0 procent vid slutet av året.

Den främsta orsaken till den ändrade prognosen är enligt Nordea ECB:s hökaktiga budskap i förra veckan. Mycket tyder på att ECB kommer att höja räntan med 50 baspunkter i februari och att det finns en överhängande risk för ytterligare åtstramningar därefter. Nordea menar också att kursen för den svenska kronan är sårbar och det finns risk för ytterligare försvagning.

Utöver detta påverkar också de höga elpriserna i Sverige och Nordea spår att KPIF-inflationen kommer ligga över Riksbankens prognos vid årsskiftet.

Riksbankens räntebeslut väntas torsdagen den 9 februari.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.