Nordea
Nordea betalar 35 miljoner dollar i penningtvättsmål i USA

Banken har gått med på att betala 35 miljoner dollar för att anklagelser om betydande brister i efterlevnad och otillräcklig aktsamhet för högriskabla korrespondentbankrelationer ska skrivas av.
Adrienne Harris, som är chef för New Yorks finansinspektion uppger att straffåtgärderna följer på en läcka av Panama-dokument från 2016, som blottade Nordeas roll i att hjälpa kunder med att skapa skatteundvikande företag.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.