Nelly Group
Nelly ökar omsättning och rörelseresultat

Samtidigt steg även rörelsevinsten.
Omsättningen steg 11,5 procent till 247,8 miljoner kronor (222,2).
Bruttoresultatet blev 127,8 miljoner kronor (109,1), med en bruttomarginal på 51,6 procent (49,1).
Rörelseresultatet blev 19,9 miljoner kronor (1,4), med en rörelsemarginal på 8,0 procent (0,6).
Resultatet efter skatt blev 16,3 miljoner kronor (-1,9).
Resultat per aktie uppgick till 0,54 kronor (-0,06).
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till -13,0 miljoner kronor (-4,5).
Likvida medel uppgick till 172,6 miljoner kronor (96,0).
“Det första kvartalet har historiskt varit Nellys mest utmanande, präglat av rea-aktivitet och färre naturliga tillfällen för våra kunder att uppdatera sin garderob. Det gångna kvartalet visar dock att vi, med ett träffsäkert sortiment och effektiv marknadsföring, kan leverera både tillväxt och god lönsamhet även under dessa förutsättningar”, skriver bolagets vd, Helena Karlinder-Östlundh.
Nelly Group uppnådde en positiv utveckling i antalet aktiva kunder för andra kvartalet i rad och orderingången steg jämfört med motsvarande kvartal ifjol.
Försäljningsandelen av bolagets egna varumärken steg till 50,1 procent (39,9) och returgraden sjönk från 33,4 till 24,8 procent.
“Det sistnämnda är resultatet av vårt långsiktiga och intensiva arbete med en tvärfunktionell returstrategi, samtidigt som öppningen av vår fysiska butik har bidragit positivt till att ytterligare minska returgraden.”
Bolaget har också påbörjat flytten av returhanteringen från en extern aktör utomlands till sitt eget lager i Borås för att öka kontrollen och minska ledtider.
Nelly Group, Mkr | Q1-2025 | Q1-2024 | Förändring |
Nettoomsättning | 247,8 | 222,2 | 11,5% |
Bruttoresultat | 127,8 | 109,1 | 17,1% |
Bruttomarginal | 51,6% | 49,1% | |
Rörelseresultat | 19,9 | 1,4 | 1 321,4% |
Rörelsemarginal | 8,0% | 0,6% | |
Nettoresultat | 16,3 | -1,9 | |
Resultat per aktie, kronor | 0,54 | -0,06 | |
Kassaflöde från löpande verksamhet | -13,0 | -4,5 | |
Likvida medel | 172,6 | 96,0 | 79,8% |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.