USA
Nationella säkerhetsrådgivarens tabbe – bjöd in journalist till chatt om Jemen-attack

Som en följd riskerar nu Waltz att bli av med uppdraget, rapporterar Politico med hänvisning till källor.
Misstaget gjordes när Waltz bjöd in Atlantics chefredaktör Jeffrey Goldberg i en gruppchatt på meddelandeappen Signal den 11 mars. I gruppchatten deltog också bland annat vicepresidenten JD Vance och försvarsministern Pete Hegseth.
I konversationen framgår det att JD Vance tvekade om att slå till mot Jemen då det ansågs mest gynna Europa. Både han och Hegseth hade för övrigt nedlåtande kommentarer om Europa.
“Om du tycker att vi ska göra det så kör vi. Jag hatar bara att rädda Europa igen”, skrev JD Vance till Hegseth som svarade: “Jag delar helt ditt förakt för Europas friåkning. Det är patetiskt”.
Enligt källor väntas Trump fatta ett beslut om Waltz framtid inom de närmaste dagarna.
En person med insyn i Vita huset kommenterar tabben på följande sätt: ”Alla i Vita huset kan enas om en sak: Mike Waltz är en jävla idiot”.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.