Morgan Stanley
Morgan Stanley: Apple kan stiga 23 procent till
Riktkursen på 160 dollar motsvarar 15 gånger den förväntade vinsten på 8,86 dollar per aktie för 2015. Hon introducerar också ett “bull case” scenario där bolaget överträffar förväntningarna och aktien klättrar till 190 dollar. Det rapporterar AppleInsider.
Katy Huberty pekar på att bolagets kunder är de mest lojala av alla plattformar, vilket innebär att Apple kan ses som ett “plattformsbolag” vars produkter kunderna är villiga att betala en premie för.
Apples aktie är i skrivande stund upp med 0,6 procent till 129,18 dollar.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.