Mission Trail Capital flaggar upp i Formpipe

Amerikanska kapitalförvaltaren Mission Trail Capital Management har ökat sitt ägande i programvarubolaget Formpipe Software över flaggningsgränsen på 5%.
Formpipe
Formpipe säljer ECM system (Enterprise Content Management) som används för att strukturera information i företag, myndigheter och organisationer.

Ägandet uppgår nu till 5,04 procent av kapitalet och rösterna i bolaget, enligt ett flaggningsmeddelande.

Mission Trail Capital är åttonde största ägare i Formpipe.

Formpipes tio största ägare

Ägare Värde (Mkr) Kapital/Röster Land
Alcur Fonder 179 12,34% Sverige
Martin Gren (Grenspecialisten) 149 10,26% Sverige
Martin Bjäringer 125 8,61% Schweiz
SEB Fonder 100 6,92% Sverige
Swedbank Robur Fonder 95 6,55% Sverige
TIN Fonder 85 5,90% Sverige
Thomas Wernhoff 77 5,35% Sverige
Mission Trail Capital Management LLC 73 5,04% USA
Nordea Fonder 69 4,75% Finland
Avanza Pension 38 2,65% Sverige

Källa: Holdings

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.