Miljardförlust för Arnhults ägarbolag

Fastighetsprofilen Rutger Arnhults ägarbolag M2 Asset Management rapporterar en miljardförlust i fjärde kvartalet 2024.
Miljardförlust för Arnhults ägarbolag - Rutger Arnhult
Rutger Arnhult

Förlusten minskade dock rejält jämfört med samma kvartal föregående år.

Hyresintäkterna sjönk till 21 miljoner kronor (75).

Bruttoresultatet blev 15 miljoner kronor (42).

Rörelseresultatet blev 6 miljoner kronor (24).

Räntekostnaderna steg rejält till -394 miljoner kronor (-190).

Värdeförändringar på fastigheter var -6 miljoner kronor (-239), på derivat noll miljoner kronor (-5) och på finansiella tillgångar -314 miljoner kronor (116).

Resultatet före skatt var -1 079 miljoner kronor (-1 870).

Resultatet efter skatt blev -1 032 miljoner kronor (-2 059).

“Årets sista kvartal fokuserades till stor del på att återbetala den obligation, om totalt två miljarder kronor, som förföll den 15 januari 2025. Ett par avyttringar av såväl fastigheter som värdepappersinnehav, gjordes under kvartalet. M2 Asset Management har nu reducerat sin obligationsskuld från cirka fem miljarder kronor i slutet av september 2022 till knappt 600 miljoner kronor, med förfall den 4 februari 2026. Bolaget har utöver detta också ett utestående konvertibellån om 200 miljoner kronor med Wästbygg-aktier som underliggande instrument med förfall i mars 2029″, kommenterar vd Jakob Mörndal i bokslutet.

“Blickar vi framåt är vi på M2 nöjda med året som helhet och siktet är nu inställt på att fortsätta omdana M2:s verksamhet från ett stort inslag av direktägda fastigheter och obligationslån, till att istället arbeta med en lägre belåning och med primärt fokus på värdepappersrörelsen, där vi på flera håll även är aktiva ägare i bolagsstyrelserna”, kommenterar Mörndal framtidsutsikterna.

M2 Asset Management, Mkr Q4-2024 Q4-2023 Förändring
Hyresintäkter 21 75 -72,0%
Bruttoresultat 15 42 -64,3%
Rörelseresultat 6 24 -75,0%
Resultat före skatt -1 079 -1 870
Nettoresultat -1 032 -2 059
Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Euro Accident