Miljardärens kritik mot Trumps tullar: ”Bullshit”

Amerikanska hemfixarkedjan Home Depots medgrundare Ken Langone är starkt kritisk till president Donald Trumps ömsesidiga tullar mot omvärlden.
Miljardärens kritik mot Trumps tullar: ”Bullshit” - Trump
USA:s president Donald Trump. Foto: AP /Mark Schiefelbein

Det framgår av en intervju med Financial Times.

Han kallar tullarna om 46 procent mot Vietnam för “bullshit”, och motsvarande tullsats på 34 procent mot Kina för att vara “för aggressiv, för tidigt”.

Langone kritiserar också hur Trumpadministrationen kommit fram till de olika tullsatserna.

“Jag förstår inte den förbannade formeln. Jag tror (Trump) har fått dåliga råd av sina rådgivare om den här handelssituationen – och den formel de tillämpar”, sade han.

Langone är miljardär och känd för att vara en stor donator till det republikanska partiet som Trump tillhör.

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från VECKANS FÖRETAG