Marissa Mayer: Jag jobbade 130 timmar i veckan
Marissa Mayer, 41, berättar hur hon tidigare i år samtidigt ledde Yahoo, sålde företaget, tog in nya styrelsemedlemmar, tog hand om sina nyfödda små tvillingar, hade make och en son på tre och ett halvt. Vart och ett är ett heltidsjobb, konstaterar hon.
– Någon sa att ’’du kan vara planetens mest upptagna person’’. I mellanvästern där jag växte upp skakar du bara av dig en sådan komplimang, säger Marissa Mayer till Bloomberg.
Ändå är detta snarast avkoppling jämfört med hur det var på Google. Mayer berättar att hon, som en av de allra först anställda hos sökjätten år 1999 kunde jobba 130 timmar i veckan, det vill säga 18 och en halv timme om dygnet under sju dagar i veckan.
– Kan man det? Ja, om du är strategisk med när du sover, när du duschar och hur ofta du går på toaletten. Vilorummen på Google fanns till för att det var säkrare att stanna på jobbet än att gå till bilen klockan tre på natten.
Under hennes tre första år på Google jobbade hon natten igenom minst en gång i veckan.
Melissa Mayer gick vidare till Yahoo 2012. Hon fick sitt första barn strax efteråt och tvillingflickor i december i fjol – ’’den största överraskningen i mitt liv, som att vinna på lotteri’’. Hon tog inte ledigt.
– Jag hade friska barn. Jag hade ett bolag som behövde mig. Jag hittade sätt som fick det att fungera, säger hon till Bloomberg.
Mayer fick totalt nära 36 miljoner dollar ersättning för 2015, enligt Wall Street Journal
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.