Logistea: Storägare säljer för 282 Mkr

Storägaren Bewi Invest har sålt aktier i Logistea B för drygt 282 miljoner kronor. ”Det stämmer att vi har minskat vår position i Logistea något”, säger Bewi Invests VD Bjørnar André Ulstein, även vice ordförande i Logistea, till Afv.
Logistea: Storägare säljer för 282 Mkr - Skärmavbild 2025-04-10 kl. 18.15.57
Bewi Invests VD Bjørnar André Ulstein är vice ordförande i Logistea.

Enligt Bjørnar André Ulstein har Bewi Invest varit överviktad i Logistea, tidigare i KMC Properties, sen 2022. Avsikten har varit att minska exponeringen för att ombalansera den totala portföljen. Därför såldes drygt 18,5 miljoner aktier i Logistea B för några dagar sen, menar han.

En post på drygt 5,3 miljoner aktier såldes som en uppgörelse för utestående obligationsräntor. Medan försäljningen av 13 miljoner aktier var ett resultat av terminsaffärer från december. Enligt Finansinspektionens insynslista gjordes affärerna upp utanför marknaden.

“Finns mer att hämta”

Enligt Bjørnar André Ulstein ska Bewi Invest behålla en betydande ägarandel i Logistea. Vad det innebär är oklart men just nu äger man 14,50% av kapitalet och 17,15% av rösterna. Bolaget är den tredje största ägaren efter Rutger Arnhult, som sålde Logistea-aktier för 270 miljoner kronor i mars, och Nordika.

”Vi är mycket nöjda med fusionen mellan Logistea och KMC Properties och de synergier man redan har lyckats utnyttja, och vi tror fortfarande att det finns mer att hämta”, säger Bjørnar André Ulstein till Afv och fortsätter:

”Logistea är, enligt vår bedömning, ett av de bäst positionerade fastighetsbolagen i Norden, med en solid balansräkning och starkt underliggande kassaflöde. Vi har fortsatt förtroende för ledningens kompetens och förmåga att skapa aktieägarvärde framöver.”

I slutet av mars ökade Fjärde AP-fonden sitt ägande i Logistea till 7,49% av aktierna och 5% av rösterna.

Läs mer: Sålt för 930 miljoner – högbelånade Arnhult pressas

Insiderkollen: Ledningen säljer efter kursrusningen

 

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.