LG vill stärka förhållandet med Apple och sälja Iphones – efter nedlagd mobilverksamhet

Sydkoreanska LG vill stärka sitt förhållande med Apple och börja sälja Iphones i större grad efter att bolaget lagt ned sin egna mobilverksamhet. Det uppger källor till The Korea Herald.
Apple Iphone
LG offentliggjorde i april att man ska stänga ned sin mobilverksamhet efter flera år av förluster. Enligt källor vill LG nu stärka stärka samarbetet med Apple för att främja sin egna framtida tillväxt och bolaget ska nyligen ha erbjudit mobiler från Apple till sina anställda, vilket var första gången någonsin som de inte erbjöds egentillverkade mobiler.

Vidare har Apple nyligen lanserat ett bytesprogram i Sydkorea där kunder kan byta in sina LG-mobiler mot en mobil från Apple och få ytterligare 130 dollar i ersättning.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.