Lego
Lego bygger upp egen avdelning för spelutveckling

Lego har investerat hundratals miljoner dollar för att tredubbla antalet mjukvaruutvecklare till över 1 800.
Det är däremot oklart huruvida Lego helt överger samarbeten med externa utvecklare.
Engadget skriver att det vore en riskabel åtgärd med tanke på att speltitlar som tagits fram av externa utvecklare varit mycket framgångsrika.
Förutom spelutveckling har Lego även återköpt sina Legoland-parker för att bredda verksamheten utanför den traditionella leksaksmarknaden.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.