Donald Trump
Läkemedelsbolag kan komma att omfattas av USA-tullar

Samtidigt kan bolagen nog inte dra en lättnadens suck ännu då administrationen överväger att genomföra en så kallad 232-undersökning av bland annat läkemedel, skriver CNBC.
Detta skulle kunna leda till att även läkemedel beläggs med importtullar enligt Trade Expansion Act.
“Läkemedelsbolagen kommer att komma tillbaka, de kommer alla tillbaka till vårt land, för om de inte gör det har de en stor skatt att betala. Och om de gör det kommer jag att bli väldigt glad”, sa Trump i ett tal under gårdagen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.