Kvinna i en supermanlig värld
Det är färre kvinnliga än manliga chefer i Sverige. Många anser att det är ett problem. Ett skäl till snedfördelningen som brukar anges är att den manliga normen gäller, det gör det svårt att komma framåt som kvinna eftersom typiskt manliga attribut värderas högre.
Därför kan det vara något förvånande att den manligaste av manliga världar – rallysporten – har en kvinna som chef. Dock inte för Christina Lundqvist, anställd av Svenska Rallyt Sport AB och tävlingschef för Uddeholm Swedish Rally, den svenska deltävlingen i rally-VM. Hon går inte omkring och tänker på att “oj, jag är kvinna och nästan alla andra är män”, för henne är det vardag, påpekar hon. Och det har det blivit även för hennes medarbetare på kontoret i Karlstad och för de övriga 15 tävlingsledarna (samtliga män, förutom i Grekland). Hon har arbetat inom Svenska Rallyt i elva år, de tre senaste åren som tävlingschef.
– Så det var ingen stor grej att bli chef. Jag hade ju redan varit med länge och visste att jag hade acceptans.
Men i början var det annorlunda. Då, i mitten av 1990-talet, var det något märkvärdigt med en kvinna på FIA:s möten (Federation International Automobil) i Paris.
– Då var jag väldigt ensam bland alla kostymklädda män. Inte så att det var en nackdel, det fick ju sådant genomslag när jag sa något, eftersom jag stack ut så mycket från alla andra. Det gjorde ju också att jag var tvungen att förbereda mig extra noga innan jag gav en synpunkt eller ett förslag, en man hade nog bara kunnat pladdra på.
Just nu är Christina Lundqvist och hennes medarbetare inne i förberedelsearbetet. I slutet av januari startar den första deltävlingen, i Monte Carlo. När den svenska deltävlingen startar 8 februari ska allt vara på plats, alla 4 000 ideella funktionärer ska veta sin uppgift och alla säkerhetsregler noga specificerade och uppfyllda.
– Varje meter på den 35 mil långa specialsträckan ska bedömas ur säkerhetssynpunkt. Var kan publiken stå, hur många vakter behövs…
Ofta blir människor förvånade när Christina Lundqvist berättar om sitt jobb. Eftersom hon är kvinna i en manlig värld har hon väl i alla fall en bakgrund som förare, tror många. Det har hon inte. Inte ens som rallyfantast. I dag är hon väldigt intresserad av rally, men det är ändå inte det som gör att hon trivs på jobbet.
– Det är inte just motorsporten som fascinerar mig. Det som attraherar mig är att jobba i en så stor organisation, det stora hjulet med alla kuggar.
Har det någon betydelse att den svenska VM-deltävlingen styrs av en kvinna? Nej, säger Christina Lundqvist först. Kompetensen är viktigast. Men sedan tillägger hon:
– Det händer att jag inflikar saker i diskussioner som en man kanske inte skulle ha sagt. Inte bara för att jag är kvinna utan också för att jag är mamma och har ett familjeperspektiv.
Hennes sätt att leda andra har förändrats, men det beror nog inte så mycket på att hon verkat just i mansdominerad värld utan är en naturlig utveckling, tror Christina Lundqvist.
– Jag försöker vara tydligare, inte linda in saker som jag gjorde tidigare.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.