Kronkursen på fyraårslägsta

Kronförsvagningen fortsätter och och kronan är på den svagaste nivån gentemot dollarn sedan augusti 2010.

De svenska obligationsräntorna har inlett tisdagens handel med marginell press nedåt, i linje med räntorna i omvärlden. På valutamarknaden har kronan försvagats något mot såväl euron, dollarn som det brittiska pundet.  En dollar kostar nu 7:41 kronor, vilket innebär att kronan är på den svagaste nivån sedan augusti 2010.

Euron har samtidigt rekylerat upp något mot dollarn efter den senaste tidens försvagningar.

Under gårdagen steg räntorna med stöd av att USA:s inköpschefsindex från ISM var betydligt starkare än väntat avseende oktober. Den starkare statistiken är en pusselbit som talar för att centralbanken kan höja räntorna tidigare än väntat.

“Då Fed ser ut att ta en mer hökaktig hållning med det senaste uttalandet kan det uppmuntra tankar om tidigare åtstramning från Fed är vad som prisas in för närvarande, vilket pressar upp obligationsräntor, speciellt med kortare löptider”, kommenterade Rob Carnell, ekonomi vid ING Bank enligt Marketwatch.

Ordförande för Federal Reserve i Dallas, Richard Fisher, uppgav under gårdagen att anledningen till att han inte reserverade sig mot skrivningen om “betydande tid”, vilket han har gjort flera gånger tidigare, berodde på en ändring i beskrivningen av arbetsmarknaden tillsammans med andra ändringar. Det öppnade en dörr för tidigare räntehöjningar om det skulle behövas, sade han.

Vidare anser han att en “betydande tid” kan definieras som mellan två månader och ett år. Centralbanken har under lång tid sagt att det ska ta betydande tid innan styrräntan höjs, efter att obligationsköpen avslutas. Dessa köp avslutades i oktober.

Federal Reserves kvartalsvisa rapport över kreditvillkor visade att vissa av USA:s banker lättade på bolånevillkoren under det tredje kvartalet och att endast väldigt få banker lättade på villkoren för kreditkortsansökningar. De stora bankerna rapporterade svagare efterfrågan från hushållen på bolån samtidigt som mindre banker sade att efterfrågan var upp.

Japans inköpschefsindex för tillverkningssektorn steg till reviderade 52,4 i oktober från 51,7 månaden innan, enligt Markit och JMMA. Preliminärt uppgick index till 52,8 för månaden.

“Den svagare yenen ser ut att ha gett ett bidrag till japanska tillverkningsföretag i oktober, vilka rapporterat den starkaste ökningen i nya exportaffärer hittills under 2014. Det hjälpte att trycka upp den totala tillväxten för nya order till den högsta nivån sedan mars”, kommenterade Trevor Balchin, senior ekonom på Markit.

Koichi Hamada, ekonomisk rådgivare till Japans premiärminister Shinzo Abe, uppmanar regeringen att senarelägga den andra momsskattehöjningen med 18 månader från oktober 2015 till april 2017.

Australiens centralbank, Reserve Bank of Australia, meddelade under tisdagen att styrräntan lämnas oförändrad vid 2,50 procent. Det var i linje med marknadens förväntan enligt Bloomberg News.

Under tisdagsförmiddagen väntas EMU-statistik över PPI och EU-kommissionen presenterar sin höstprognos. I eftermiddag håller Martin Flodén ett tal om Riksbankens roll i samhällsekonomin och det ekonomiska läget. I eftermiddag väntas USA-statistik över handelsbalans och industriorder.

Vidare är det mellanval i USA där representanthuset och en tredjedel av senatens platser ska fördelas. Enligt Wall Street Journals senaste opinionsundersökning har Republikanerna en viss fördel då de försöker att ta kontroll över senaten från Demokraterna.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.