Kronan stärks efter högre än väntad KPI-inflation

Kronan stärktes och de svenska korträntorna steg när den svenska juni-inflationen överraskade på uppsidan på förmiddagen.

De europeiska räntorna hålls i viss mån nere av att Fed-protokollet på onsdagskvällen var mindre hökaktigt än förväntat och fick de amerikanska räntorna på fall. Vissa svaga asiatiska siffror har meddelats under natten. Frankrikes och Italiens industriproduktion har också överraskat på nedsidan, samtidigt som inflationen i Frankrike var lägre än väntat.

Den svenska konsumentprisinflationen kravlade sig upp från -0,2 procent i maj till +0,2 procent i juni. Analytikerna hade räknat med en inflation på -0,1 procent SIX News enkät. KPIF-inflationen ökade till 0,8 procent.

“Faktumet att juni-siffrorna inte var lägre än Riksbankens prognos kommer att innebära en lättnadens suck för Riksbanken. Detta kommer antagligen att hålla borta diskussionen om ytterligare åtgärder av direktionen i nuläget”, kommenterar 4Cast.

“Vi förväntar oss att KPIF-inflationen kommer att sjunka tillbaka något under de kommande månaderna när klädpriserna säsongsmässigt väntas sjunka mer. Givet kronförsvagningen på sistone finns det dock för första gången på länge en viss uppsiderisk för inflationsprognosen från nu och till slutet av år 2014”, skriver Nordea-ekonomen Mikael Sarwe.

De amerikanska statspappersräntorna sjönk på onsdagen sedan det penningpolitiska mötesprotokollet från Federal Reserve meddelats.

“Marknaden hade troligen positionerat sig för en hökaktig ton i protokollet, givet upprevideringarna av Feds prognoser och faktumet att protokoll tenderar att spegla en bredare uppsättning centralbanksledamöter (både icke-röstande och röstande) än uttalandet i samband med mötet”, skriver Barclays Capital.

“Feds protokoll från junimötet tolkades som svagt duvaktigt”, kommenterar Carl Hammer, chefsstrateg vid SEB, som tror att Fed kommer att inleda gradvisa och välannonserade räntehöjningar från mitten av år 2015.

Fed-ledamöterna var vid junimötet överens om att centralbankens obligationsköpsprogram väntas upphöra i oktober i år om ekonomin utvecklas som förväntat.

Eurozonen behöver nya finanspolitiska regelverk på EMU-nivå gällande möjligheterna till ekonomiska reformer för att jämna ut konkurrenskraftsskillnader mellan medlemsländerna. Det sade Europeiska centralbankens ordförande Mario Draghi i går kväll.

Kärn-maskinorderingången i Japan överraskade på nedsidan enligt nattens statistik. Från grannlandet Kina rapporterades samtidigt ett handelsbalansöverskott på 31,6 miljarder dollar under juni. Det var mindre än förre månadens överskott och under marknadens förväntan. Kinas exportmål för år 2014 blir mycket svårt att nå, säger en kinesisk företrädare efter presentationen av juni månads handelssiffror.

Sydkoreas centralbank beslutade sig i dag för att lämna styrräntan oförändrad vid 2,50 procent. Beslutet var inte enhälligt, men däremot i linje med marknadens förväntan. Det var det fjortonde mötet i rad som centralbanken lämnar styrräntan oförändrad efter att centralbanken överraskade marknaden med en 25 punkters räntesänkning i maj i fjol.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.