Konkurrensverket godkänner budet på Readly

Konkurrensverket har godkänt Bonnier News bud på det digitala mediebolaget Readly, enligt ett pressmeddelande.
Konkurrensverket godkänner budet på Readly - Readly magasin

I samband med prövningen uppges Bonnier ha frivilligt gjort vissa åtaganden i syfte att garantera en konkurrensneutral behandling av förlag på Readlys plattform. Vilka dessa är framgår inte.

“Bonnier News bedömer inte att gjorda åtaganden väsentligen kommer att påverka Readlys nordiska verksamhet eller organisation”, skriver bolaget.

I och med Konkurrensverkets godkännande har Bonnier säkrat alla nödvändiga godkännanden för affären.

Bonnier har senast höjt sitt bud på Readly till 14,40 kronor från 12 kronor per aktie och förlängt acceptfristen till den 9 februari.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.