Kinesiska biltillverkare rusar på rykte om samgående

Kinesiska biljätten Dongfeng rusar rejält under måndagen efter att ha aviserat en omstrukturering tillsammans med ett annat statligt ägt bolag.
Kinesiska biltillverkare rusar på rykte om samgående - Dongfeng
Foto: Dongfeng

Det är oklart vilket detta bolag är, men gissningar är att det rör sig om Chongqing Changan Automobile som i ett separat pressmeddelande gett ett nästan identiskt uttalande om sina egna omstruktureringsplaner, rapporterar Wall Street Journal.

De två uttalandena har gett bränsle åt spekulationer bland investerare om en potentiell sammanslagning mellan de två bolagen, som tillhör Kinas ”fyra stora” statliga biltillverkare, även om ingen affär har bekräftats.

Dongfeng var upp 20% under den inledande handeln i Hongkong, samt nådde sin maximala limit på Shanghaibörsen på 10%. Changan avancerade samtidigt 5,5% på Shenzhenbörsen.

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.