Kina manar Shein till att avbryta tullmotverkande åtgärder

Kina har uppmanat snabbmodejätten Shein och andra företag om att dra tillbaka sina planer på att flytta viss produktion från Kina i syfte att mildra effekten av USA:s nya tullar, skriver Bloomberg News med hänvisning till källor.
Kina manar Shein till att avbryta tullmotverkande åtgärder - WEB_INRIKES
Appar från e-handelsföretaget Temu och klädföretaget Shein. Foto: Jessica Gow / TT

Anledningen är att Kina inte vill att tillverkning ska fasas ut till andra länder.

Den kinesiska regeringen har fört samtal med Shein om saken för att avbryta en diversifiering av leveranskedjan. En åtgärd som Shein vidtagit är att stoppa rekognoseringsturer för sina stora kinesiska leverantörer till anläggningar i Vietnam och andra länder i Sydostasien.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från VECKANS FÖRETAG