Karriär Handelshögskolan
Miljardären Katarina Martinson donerar till ny finansprofessur
![Miljardären Katarina Martinson donerar till ny finansprofessur - Katarina Martinsson](https://www.affarsvarlden.se/wp-content/uploads/2022/11/katarina-Martinsson-900x600.jpg)
Katarina Martinson, som själv är en alumn från Handelshögskolan, vill bidra till att stärka svenskt näringsliv och Sveriges roll inom forskning och finans, både på ett nationellt och ett internationellt plan, säger hon i ett pressmeddelande.
Professor Mariassunta Giannetti blir den som innehar Katarina Martinsons professur i finans vid Handels. Mariassunta Giannetti är en av finansforskningens stora stjärnor och en ledande expert inom bolagsstyrning och finansiering av företag, enligt Handelshögskolan.
“Handelshögskolan i Stockholm utbildar många av Sveriges framtida ledare, både inom näringslivet och i viktiga samhällsfunktioner. Då krävs det att både undervisning och forskning kan fortsätta hålla världsklass. Inom finansforskningen är Handelshögskolan extra långt framme, och är bland de främsta i Europa. Jag är glad att kunna bidra till att behålla Mariassunta Giannetis viktiga kompetens i Sverige”, säger Katarina Martinson.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.