Källor: Opec+ överväger att skjuta på produktionsökning till april

Opec+ överväger att skjuta upp återstarten av månatliga utbudsökningar till början i april, trots att USA:s president Donald Trump har vädjat om sänkta priser.
en oljerigg i solnedgång
Opec+ diskuterar produktionsökningarna igen

Det skriver Bloomberg News med hänvisning till källor.

De globala oljemarknaderna anses fortfarande vara för bräckliga för att återuppliva produktionen nu, och inget beslut i frågan har fattats då gruppen är splittrad om hur man ska gå vidare. Ett beslut i frågan kan komma under de kommande veckorna.

Ifall Opec+ väljer att försena höjningen blir det den fjärde gången som alliansen skjuter upp åtgärden.

Rysslands biträdande premiärminister Alexander Novak har efter nyheten sagt att Opec+ inte överväger att försena produktionsökningen. Detta enligt den ryska statliga nyhetsbyrån RIA.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.