Islandsbankis notering blev övertecknad – Islands största börsnotering någonsin

Islandsbankis erbjudande inför börsnoteringen blev kraftigt övertecknad. Noteringen är ö-rikets största börsnotering någonsin.
Islandsbanki
Foto: Islandsbanki
Teckningskursen är satt till 79 isländska kronor per aktie. Börsvärdet när aktien börjar att handlas den 22 juni blir baserat på teckningskursen 158 miljarder isländska kronor. Listningsemissionen blev rejält övertecknad. Efterfrågan var 486 miljarder isländska kronor.

”Det är glädjande att se resultatet av Íslandsbankis börsintroduktion. Hög efterfrågan och allmänhetens deltagande är särskilt roligt, eftersom Íslandsbankis aktieägarbas kommer att vara den största av alla börsnoterade företag på Island. Detta beror inte minst på beslutet att tillåta teckning ned till 50 000 isländska kronor och garantera en minsta tilldelning på upp till 1 miljon isländska kronor. Försäljningen är lönsam för statskassan och kommer att vara till hjälp för återhämtningen inom en snar framtid. Ännu viktigare är att detta är det första steget för att minska statens risker inom banksektorn och därmed närmar vi oss en hälsosammare miljö som liknar de nordiska länderna och våra andra grannländer”, säger finansministern Bjarni Benediktsson i en kommentar.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.