Investerarnas favoritmarknad

Internationella investerare är rejält positiva till den amerikanska börsen och USA ses som ett positivt undantag i en annars svag global ekonomi.

Enligt en enkät från Bloomberg anser 54 procent att USA är en av de marknader som kommer ge bäst avkastning det kommande året.

Det är en ökning med 5 procentenheter jämfört med förra mätningen i november och den högsta nivån för ett land sedan Bloomberg startade med sin undersökning i oktober 2009.

En majoritet uppgav att den amerikanska ekonomin förbättras medan 40 procent anser att den globala produktionen försämras.

Undersökningen genomfördes den 14-15 januari och bygger på svar från investerare, analytiker och traders som använder Bloombergs terminal.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.