Ikea – ”unböring”

Ikea drar i dagarna igång en stor reklamkampanj i Nordamerika. Tanken bakom kampanjen är att få amerikanerna att slänga ut gamla möbler som de ändå inte gillar och köpa billiga Ikea-möbler istället. En härligt svenskklingande slogan har man också tänkt ut: Unböring.

Att fejka prickar över bokstäver har både rockband som Mötley Crüe och företag som Häagen-Dazs tänkt på tidigare. Nu ska också Ikea ge sig in på området och i sin nya nordamerikanska reklamkampanj har bolaget ordet Unböring som slogan.

Genierna bakom kampanjen, som värderas till mellan 40-50 miljoner dollar, är reklambyrån Crispin Porter & Bogusky som vann uppdraget i mars i år, skriver New York Times.

Förutom det roliga unböring-temat kommer kampanjen att uppmana de amerikanska möbelkonsumenterna att göra sig av med alla de där gamla fula sakerna de har i sina hem och istället köpa Ikea-prylar, som är mycket snyggare och inte kostar särskilt mycket.

I en av de reklamfilmer som kommer att rullas i amerikansk TV visas hur en kvinna köper en ny lampa och till ackompanjemang av svällande stråkmusik överger sin gamla på gatan i hällande regnväder. En man med svensk brytning dyker då plötsligt upp i rutan.

”Många av er tycker säkert synd om den här lampan. Det beror på att ni är galna. Den har inga känslor och den nya är mycket bättre”, säger han, varefter Ikeas logo och ordet Unböring visas.

”Vanligtvis brukar inte reklam kalla dig för galen. Vi försöker skaka loss människor ur den mentalitet som råder när man köper möbler att ’det här ska jag ha tills jag dör’”, säger Alex Bogusky på Crispin Porter & Bogusky till New York Times.

Ikeas rykte bland amerikanska konsumenter är aningen skamfilat på grund av uppfattningen att möblerna har dålig kvalitet. Med den nya kampanjen hoppas bolaget kunna framhäva de låga priserna och den trendiga designen istället och därmed vända uppfattningen bland konsumenterna.

”De menar att eftersom du ändå kommer att vilja byta ut en möbel efter ett tag så spelar det ingen roll att den inte håller särskilt länge. Men det är en sak att köpa billiga möbler för att du vill ha ett nytt utseende på ditt hem var tolfte månad och en helt annan om du tvingas byta ut dina Ikeamöbler därför att de rasat ihop”, säger Irma Zandl, VD för undersökningsföretaget Zandl Group, till New York Times.

Den nya kampanjen är också tänkt att lägga grunder för Ikeas fortsatta expansion i Nordamerika. Bolaget har stora planer för den nordamerikanska marknaden där man bara i år tänker öppna 9 nya butiker. Fram till 2012 är tanken att 50 nya Ikeabutiker ska tillkomma.

Irma Zandl räknar inte heller ut Ikeas planer. Tvärt om säger hon att trenden med slit-och-släng-produkter är stark inom kläder och hemelektronik, hon pekar bland annat på H&Ms framgångar i USA. Om Ikea lyckas överföra den trenden även till möbler så räknar Irma Zandl med stigande försäljning för bolaget i USA.

Förra året omsatte Ikea 1,2 miljarder dollar i Nordamerika, en ökning med 30 procent från året innan.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.