Iata
Iata sänker prognos
Organisationen spår nu en tillväxt på 3,8 procent per år, från basåret 2014, till 7 miljarder passagerare 2034. Den tidigare prognosen var 4,1 procents tillväxt till 7,4 miljarder passagerare.
“Ekonomiska och politiska händelser under det senaste året har påverkat de underliggande tillväxtfaktorerna. Således spår vi nu 400 miljoner färre passagerare 2034 än i fjol.”
“Flygtransport är en kritisk del av den globala ekonomin och beslutsfattare borde notera hur känslig den är. Det ekonomiska genomslaget av 400 miljoner färre passagerare är betydande. … Det är viktigt att vi inte blåser upp ytterligare motvind med för höga skatter, för betungande regleringar eller eftersatt infrastruktur”, kommenterade intresseorganisationens generaldirektör Tony Tyler i ett pressmeddelande.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.