Huawei har stämt svenska staten

Kinesiska teknikjätten Huawei har nu lämnat in en stämningsansökan mot Sverige. Stämningen är inlämnad i en internationell skiljedomstol, rapporterar nyhetsbyrån TT. Kravet är minst 5,2 miljarder kronor.
Huawei har stämt svenska staten - China 5G Hospital
Foto: AP Photo/Ng Han Guan/TT
Bakgrunden är att Post- och Telestyrelsen (PTS) beslutat att utestänga Huawei från den svenska auktionen för 5G. Den kinesiska bjässen menar att detta kostat bolaget miljardtals kronor. PTS fattade sitt beslut med understöd av Säpo. Orsaken till uteslutandet var säkerhetsskäl då det inte gick att utesluta att Huawei har kopplingar till den kinesiska staten.

Huawei har redan förlorat i två rättsliga instanser.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.