Detaljhandel
Handlarnas framtidstro stiger
Framtidsindikatorn, som är ett mått på handlarnas tro på försäljningen, anställningsplanerna och lönsamhetsutvecklingen i detaljhandeln, steg till -11 från föregående månads -13.
Hela 42 procent av handlarna tror att antalet anställda i detaljhandeln som helhet kommer att minska de kommande tre månaderna. Inte en enda handlare i panelen av butiksägare och chefer tror på en ökning, vilket är en historisk bottennotering för Svensk Handels Handelsbarometer.
“Det är väldigt oroande besked från handlarna. Hotet om höjda arbetsgivaravgifter för unga lamslår anställningsviljan i handeln”, kommenterar Jonas Arnberg, chefsekonom på Svensk Handel.
Vidare spår 26 procent av handlarna en negativ lönsamhetsutveckling i den egna butiken
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.