Han blir Spotifys nya finanschef

Musikstreamingtjänsten Spotify har rekryterat en ny finanschef som hämtas från Netflix.

Spotify har utsett Barry McCarthy till ny finanschef. Han var tidigare finanschef på Netflix.

Barry McCarthy sitter sedan förra året i Spotifys styrelse, en plats han kommer att lämna till förmån för sitt nya operativa arbete. Det rapporterar Wall Street Journal.

Utnämningen av Barry McCarthy till finanschef kan ses som ett steg mot en börsnotering av Spotify, skriver tidningen. McCarthy hjälpte till att göra Netflix till ett publikt bolag.

Spotify tog nyligen in drygt 500 miljoner dollar i en finansieringsrunda, som väckte uppmärksamhet då TeliaSonera bidrog med 115 miljoner dollar. Det nio år gamla bolaget värderas nu till 8,53 miljarder dollar.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.