Guldpriset fortsätter rekordrally – Trumps kritik mot Powell oroar

Guldpriset förlänger sitt rekordrally och noterade under tisdagen ett nytt all-time-high på 3 500 dollar per uns, drivet av oro kring USA:s president Donald Trumps kritik mot Federal Reserves ordförande Jerome Powell.
Guldpriset fortsätter rekordrally – Trumps kritik mot Powell oroar - guld dollar
Guldpriset fortsätter klättra uppåt.

Riskaptiten bland investerare har dämpats, vilket lett till ökat intresse för guld som trygg hamn, rapporterar flera medier.

Spotpriset på guld är upp med 1,7% i skrivande stund till 3 483 dollar, medan amerikanska guldterminer ökade med 2% till 3 492,60 dollar.
Trump har under påskhelgen fortsatt att kritisera den sittande Federal Reserve-chefen Jerome Powell och menar att han bör sänka räntan.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.