Goda nyheter från Oracle
Onsdagens handel på USA-börserna var ungefär lika trist som den varit i Stockholm de senaste veckorna. Teknikaktierna föll på bred front och Oracles aktie tappade drygt 3 procent. Efter börsernas stängning släppte bolaget rapporten över det andra kvartalet i sitt brutna räkenskapsår.
![]() |
FRAMMÅT: Larry Ellison pekar ut riktningen för Oracle.
|
Enligt First Call hade analytikerna i snitt väntat sig ett resultat per aktie på 8 cent, men Oracle levererade 10 cent. Även försäljning och rörelsemarginal visade sig vara bättre än vad analytikerna trott.
“Jag är definitivt överraskad. Saker och ting är inte så illa som Wall Street och företagen själva uppfattar det”, säger Christian Koch, analytiker på Trusco Capital Management, till Bloomberg News.
Även på Oracle var ledningen glatt överraskade av utvecklingen under det andra kvartalet. Finanschefen Jeff Henley sade att han hoppas att marknaden nu äntligen bottnat.
“Vi är mer optimistiska just nu än vi varit någon gång sedan industrin vände nedåt för två år sedan. Vi tror att vi sett botten nu”, säger han till Reuters.
Nu kommer tillväxten
Oracle räknar med att det innevarande kvartalet kommer att visa på en fortsatt förbättring och vinsten per aktie spås hamna kring 9-10 cent, vilket är vad analytikerna räknat med. Försäljningen spås samtidigt visa en tillväxt på mellan 0 och 4 procent, även det ungefär som väntat.
“Vi tror att kvartalet som vi befinner oss i nu kommer bli bättre än det som vi just avslutat. Vi kommer att visa en omsättningstillväxt det här kvartalet”, säger Oracles VD Larry Ellison till Reuters.
Det som gladde aktiemarknaden mest var det faktum att Oracles försäljning av databaser, som rasade med 23 procent i det första kvartalet, nu mäktade med en liten ökning på 0,5 procent jämfört med förra året. Det tolkas bland analytikerna som ett tecken på att företagen nu äntligen börjar öka sina IT-investeringar igen.
“Åttio procent av den här historien är databaser. Om de kan fortsätta växa databassidan av sin verksamhet så ger det dom ganska mycket utrymme för att få ordning på sina applikationer”, säger Pat Walravens, analytiker på JMP Securities, till Reuters.
Stora problem för applikationer
Försäljningen av applikationer fortsätter nämligen att vara ett stort problem för Oracle. I konkurrens med bjässar som SAP, Siebel och Peoplesoft har Oracle försökt kapa åt sig andelar av marknaden för olika företagsapplikationer som lönesystem, redovisningsprogram och kundrelationsprogram.
De tidiga applikationerna hade stora tekniska brister och även om Oracle säger sig ha fixat de problemen så fortsätter försäljningen att backa. I det andra kvartalet föll omsättningen för applikationer med 34 procent jämfört med förra året. Enligt Oracle ligger problemet främst inom försäljningsorganisationen i Nordamerika och inte i några tekniska problem med produkterna.
“Vi är frustrerade eftersom vi verkligen tycker att vi har en jättebra produkt”, säger Jeff Henley till Reuters.
Bland analytikerna är man dock inte lika övertygad om att problemet inte fortfarande ligger i Oracles produkter, något som i så fall skulle vara mycket allvarligt eftersom applikationerna ses som ett viktigt område för framtida tillväxt för Oracle.
Kvartalsrapporten och de positiva kommentarerna om framtiden mottogs med öppna armar på de amerikanska börserna. I efterhandeln återhämtade sig Oracles aktie och steg med 5,2 procent.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.