Flyg
Globala flygfrakten steg 14,7% i maj: ”Utsikterna är fortsatt övervägande positiva”

Detta motsvarar sjätte månaden i rad med tvåsiffrig tillväxt, skriver den internationella flygorganisationen IATA som sammanställer siffrorna. I maj var tillväxten 11,1%.
“Sektorn gynnades av handelstillväxten, den blomstrande e-handeln och kapacitetsbegränsningar inom sjöfarten. Utsikterna är fortsatt övervägande positiva med inköpschefer som visar förväntningar på framtida tillväxt”, säger Willie Walsh, IATA:s generaldirektör.
Vad gäller kapaciteten, mätt som ACTK (available cargo tonne-kilometers), steg denna med 6,7%. Utfallet var 10,2% för den internationella frakten.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.