Glencore slopar utdelningen

Glencore, som är världens största noterade råvaruleverantör, handelsstoppades under måndagen på Hongkongbörsen. Senare kom företaget att meddela en nyemission, slopad utdelning och försäljning av tillgångar.

Aktier till ett värde av så mycket som 2,5 miljarder dollar kommer att emitteras och utdelningen slopas. Företaget kommer även att se över en försäljning av tillgångar och sälja av sina innehav som är riktade mot jordbrukssektorn, skriver Financial Times.

Vidare kommer företaget att ställa in produktionen vid två av sina koppargruvor i Kongo och i Zambia. Totalt kommer det leda till en utebliven produktion om 400.000 ton koppar.

Målet är att sänka företagets nettoskuld från 30 till 20 miljarder dollar.

Hittills i år har Glencore förlorat mer än halva börsvärdet i takt med att råvarupriserna rasat till den lägsta nivån på 16 år. Kreditvärderingsinstitutet Standard & Poor’s sänkte dessutom utsikterna för Glencore i förra veckan, från stabila till negativa.

Analytiker från JP Morgan bedömer att Glencore måste halvera sin nettoskuld till 16 miljarder dollar fram till slutet

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.