Getinge pressas efter att USA avbrutit respiratorkontrakt med Philips

Nederländska Philips meddelade under morgonen att amerikanska hälsodepartementet delvis avslutar ett kontrakt om tiotusentals respiratorer.
Getinge pressas efter att USA avbrutit respiratorkontrakt med Philips - Getinge
.
Philips kommer därför bara leverera 12 300 respiratorer till USA. De återstående 30 700 stycken respiratorer ska försökas säljas till andra köpare.

Beskedet har fått Philips att sänka prognosen för den justerade ebitda-marginalen i år.

Getinge, som också är verksamma inom respiratormarknaden, handlas ned 2,4 procent på måndagen på en i övrigt stigande börs.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.