General Electric
GE tar hem miljardavtal
Hinkley Point har varit kontroversiell i Storbritannien. I juli stoppades byggplanerna men blev under gårdagen återigen aktuella efter att premiärministern Theresa May gett sitt godkännande. Hinkley Point-projektet uppskattas kosta 24 miljarder dollar.
General Electrics ångturbiner och generatorer kommer att klara av att förse sex miljoner hushåll. De kommer även att stå för sju procent av Storbritanniens totalt energibehov under de kommande 60 åren, sade General Electric.
Själva kärnkraftverket ska byggas av franska EDF.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.