Fredrik Lundberg
Fredrik Lundberg köper aktier i Industrivärden för 72 miljoner

Styrelseordförande Fredrik Lundberg har den 13 och 14 februari genom sina privata bolag Lunden Kapitalförvaltning och Förvaltnings AB Lunden gjort flera aktietransaktioner i investmentbolaget Industrivärden. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.
Affärerna innebär sammantaget nettoköp av 3 847 A-aktier för 1,1 miljoner kronor samt nettoköp av 248 250 C-aktier för 70,7 miljoner kronor, vilket summerar till 71,8 miljoner kronor.
Vidare har Fredrik Lundberg i sin privata aktieportfölj stämplat om 400 000 A-aktier i Industrivärden till lika många C-aktier.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.