Fredrik Ljungberg säljer lyxfastigheten

Nyligen sålde den före detta fotbollstjärnan Fredrik Ljungberg sin fashionabla villa i Halmstad. Nu säljer han även sin obebyggda tomt med detaljplan för ett drygt 500 kvadratmeter stort hus.

Fredrik Ljungberg, före detta kapten i svenska fotbollslandslaget, har lagt ut en närmare 1 800 kvadratmeter stor tomt till salu. Fastigheten ligger i Halmstad endast 300 meter från Hotel Tylösand, som ägs av artisten Per Gessle och affärsprofilen Björn Nordstrand.

Utgångspriset ligger på närmare 20 miljoner kronor.

Fastigheten var från början två stycken. Den ena, Högåsen 7 med en storlek på 778 kvadratmeter, köpte Fredrik Ljungberg hösten 2006. Därefter förvärvade han intilliggande Högåsen 5, som mätte 1 017 kvadratmeter.

Fredrik Ljungberg, som vid den här tidpunkten spelade i brittiska Premier League-laget Arsenal, gav sammanlagt 13 miljoner kronor för de båda fastigheterna som han sedan slog ihop till en, skriver Hallandsposten.

Det forna fotbollsproffset ansökte därefter om bygglov, vilket han också fick. Tillstånd har getts till att bygga en tvåplansvilla på 510 kvadratmeter med en maximal nockhöjd på 8,5 meter. Därtill fick Ljungberg tillåtelse att uppföra en 40 kvadratmeter stor komplementsbyggnad. Han fick också lov att bygga en 1,8 meter hög mur runt hela fastigheten. Planen vann laga kraft 2010 trots grannarnas protester, skriver Hallandsposten.

Några byggnationer har dock inte inletts på tomten och Fredrik Ljungberg har nu alltså lagt ut fastigheten till försäljning. Ansvarig fastighetsmäklare är Niklas Berntzon på Eklund Stockholm New York som samarbetar med en lokal fastighetsmäklare i Halmstad.

Affärsvärlden har tidigare rapporterat om att Fredrik Ljungberg lagt ut sin exklusiva villa i Halmstad till försäljning. Utgångspriset var även den gången 20 miljoner kronor. Vad slutpriset hamnade på är dock hemligt, även om uppgifter i Kvällsposten gör gällande att det hamnade i samma härad.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.