Försvarar sin värdering
Saabs aktieägare tillhör de lyckligt lottade i år. Det är få bolag som kan stoltsera med att ha avancerat 35 procent på en i övrigt fallande börs. Aktien bottnade i höstas på runt 120 kronor, men hade året dessförinnan en desto tråkigare period, då aktiekursen i det närmaste halverades. Ett ständigt dilemma för Saab är politikernas nyckfullhet och förmåga att konstruera hotbild efter budget. De senaste spekulationerna handlar om en neddragning av antalet opererande plan av den senaste Gripenversionen från 100 till 60 plan.
En sådan utveckling är förstås inte bra eftersom det minskar Saabs intäkter för bland annat underhåll. Samtidigt är det viktigt att inte överdramatisera betydelsen av det svenska försvaret. Saabs internationella försäljning har ökat stadigt under de senaste åren, och utgjorde hela 65 procent under 2007, en siffra som väntas fortsätta att öka.
Saab kan luta sig mot en orderstock om cirka 50 miljarder, och i den senaste rapporten överraskade bolaget genom att visa upp en kraftigt förbättrad orderingång. De närmsta årens intäkter får därigenom betraktas som förhållandevis säkra och stabila.
Saab överväger en försäljning av affärsenheten Saab Space. Förutom att affären väntas ge drygt en halv miljard, skulle det också förbättra Saabs lönsamhet, eftersom Saab Space brottas med lägre marginaler än koncernen i övrigt. Men en försäljning skulle inte ge någon stor effekt på aktiekursen, då det för Saab är en förhållandevis liten affär.
Det som verkligen kan komma att få fart på kursen är om bolaget lyckas få några större order på Gripenplan internationellt. Under de närmaste två åren väntas Gripen vara med och slåss i åtta upphandlingar om order värda över 230 miljarder kronor. Saab hoppas kunna ta 10 procent av den totala volymen som behöver bytas ut. Och bland de länder som kommer till skott i närtid finns Norge, som väntas fatta beslut om 48 nya stridsflygplan under 2009. Ledtiderna i försvarsindustrin är längre än i någon annan bransch.
En högintressant nisch är också Saabs position inom det som kallas för civil säkerhet. Bolaget besitter genom sin övriga verksamhet en extrem specialistkompetens inom säkerhetstänkande. Kunskap som går att överföra på den civila marknaden. Under första kvartalet fick bolaget exempelvis uppdraget att leverera ett skalskydd till Oskarshamns kärnkraftverk. Förra veckans incident visar att det finns ett behov av företagets prodkter.
Lönsamhetsmässigt har Saab mål som stipulerar en organisk tillväxt om 5 procent och en rörelsemarginal, exklusive engångsposter, på 10 procent. För första kvartalet uppgick rörelsemarginalen endast till 7,7 procent, att jämföra med 9,4 procent under helåret 2007. Mycket talar för att tappet under första kvartalet var av tillfällig karaktär, och dessutom rullar ett besparingsprogram för att kunna spara 1 miljard på årsbasis från och med 2010. Ett orosmoln är att kostnaderna för att marknadsföra Gripen utomlands förväntas öka.
Värderingsmässigt framstår kanske inte Saab med ett p/e-tal på 12 som något jättefynd efter vårens uppgång på börsen. Samtidigt är Saab ett mycket välskött företag, och som investerare får man ett företag med en stor orderbok som kommer att fortsätta leverera vinsttillväxt alldeles oavsett konjunkturutveckling. På köpet får aktieägare en fin option i form av Gripen. Ifall bolaget skulle lyckas ta hem några större kontrakt under de kommande åren betyder det jackpott, samtidigt som nedsidan inte känns alltför avskräckande. Med de förutsättningarna förtjänar bolaget en högre värdering. Affärsvärlden rekommenderar köp.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.