Finansskatt ska utredas

Sveriges regering tillsätter en utredning om skatt på finanssektorn, något som finansminister Magdalena Andersson aviserade även i samband med ett tal den 1 maj.

“I dag är omsättning av finansiella tjänster momsbefriad. Det leder till en snedvridning av produktion och konsumtion till finanssektorns fördel på bekostnad av sektorer som tillhandahåller momspliktiga varor och tjänster. Mot den bakgrunden tillsätter regeringen en utredning som får i uppdrag att ta fram en skatt på finanssektorn, som ska minska den skattefördel som sektorn kan antas få”, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

Uppdraget ska redovisas senast den 1 november 2016.

Skatten på finanssektorn ska analyseras ur ett juridiskt, samhällsekonomiskt, offentligfinansiellt och administrativt perspektiv. Även skattens förenlighet med EU:s statsstödsregler och unionsrätten i övrigt ska analyseras och bedömas.

Beträffande samhällsekonomiska effekter ska utredaren särskilt bedöma effekterna på konkurrensen mellan företag i olika sektorer och mellan svenska och utländska företag, samt effekterna på försäkrings- och kreditgivning till företag och privatpersoner.

Även effekter på företagens administrativa börda ska belysas.

“Skatten kan utformas på olika sätt. I detta avseende kan utredaren hämta viss vägledning från till exempel lønsumsafgiften i Danmark. Skatten ska vara lätt att tillämpa och inte kunna kringgås”, uppges det i direktivet till utredningen.

Inom EU pågår ett arbete med att ta fram en skatt på finansiella transaktioner (FTT).

“Utredningen ska vid utformningen av förslaget beakta de effekter en FTT skulle kunna få för Sverige”, uppges det.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.