Finalisten Clara Horn af Åminne: ”Juristrollen blir extra framträdande vid förvärv”

En av finansbranschens större sammanslagningar förra året var när Lannebo Kapitalförvaltning och Öhman Fonder gick samman. En av nyckelspelarna för fusionen var Clara Horn af Åminne, som är en av finalisterna till Årets Bolagsjurist i kategorin Årets Uppdrag.
Clara Horn jurist Årets bolagsjurist Öhman Lannebo
Clara Horn är chefsjurist på Öhman och Lannebo, och finalist i Årets Bolagsjurist. Foto: Afv/Pressbild

Clara Horn af Åminne är chefsjurist på Öhman och dotterbolaget Lannebo och är nominerad till Årets Bolagsjurist i kategorin Årets Uppdrag.

“Det känns smickrande och jag är väldigt förvånad”, säger hon till Affärsvärlden.

Varför då?

“Att få uppmärksamhet på det här sättet. När man har gjort sitt jobb, och det med en jättespännande och rolig transaktion, så hade jag inte väntat mig att få den här typen av uppmärksamhet för det. Men jag är förstås jätteglad och stolt”, säger hon.

Clara Horn af Åminne var även en av finalisterna till utmärkelsen Årets Bolagsjurist 2021. Uppdraget hon arbetade med förra året var samgåendet mellan Öhman Fonder och Lannebo.

FAKTARUTA: Clara Horn af Åminne

Namn: Clara Horn af Åminne

Gör: Chefsjurist på Öhman och Lannebo

Ålder: 48

Antal år i yrket: 20+

Bakgrund: Juristexamen från Lunds universitet.

Kuriosa: Bor i Madrid och lägger stor tid vid olika fotbollsplaner eller läktare eftersom två av barnen är fotbollstokiga.

“Det var ett intensivt och roligt projekt som vi jobbade hårt med allihop. Både internt och med rådgivare som hjälpte till. Juristrollen får kanske en extra framträdande roll då det är så mycket som har med avtal och juridik att göra när det handlar om förvärv”, säger Clara Horn af Åminne och fortsätter:

“Det var en så bra stämning genom hela processen mellan alla inblandade parter. Det kändes som att det på alla sätt var en bra, rolig och strategiskt logisk affär att göra, bland annat för att det var så tydligt för oss att den skulle ge stort mervärde för båda bolagens kunder.”

Gillar flexibiliteten

Hon arbetar på Öhman sedan 2008 och innan dess var hon på affärsbyrå där hon främst jobbade med M&A.

Vad gillar du med själva affärssidan av bolagsjuristyrket?

“Att det finns en flexibilitet i verksamheten man jobbar med. I varje fall i den typen av bolag som jag har erfarenhet från. Jag uppskattar att det i min roll ges utrymme att analysera och utvärdera både möjligheter och risker med att göra förändringar och att satsa och ta nya initiativ”, säger Clara Horn af Åminne och exemplifierar:

“Drivkraften i vår verksamhet är att våra kunders behov och att leverera bra tjänster till dem. För att uppnå detta måste vi vara lyhörda och ibland ställa oss frågor såsom: ‘Finns det några legala begräsningar? Finns det regelverk att använda oss av för att nå målen?’. Det är stimulerande att jobba i en sådan miljö.”

Vilka är dina styrkor som bolagsjurist?

“Jag är bra på att läsa stora textmassor och ta till mig informationen. Sen är jag flexibel i mitt tänkande och försöker vara lösningsorienterad, vilket kommer med erfarenhet. Det är en viktigt egenskap att kunna lyssna och tänka kreativt”, säger Clara Horn af Åminne.

ÅRETS BOLAGSJURIST 2025

För att uppmärksamma bolagsjuristernas allt mer komplexa roll delar Affärsvärlden ut priset Årets bolagsjurist tillsammans med Advokatfirman Vinge och Sveriges Bolagsjurister. Vinnarna utses 10 april.

Priset delades ut första gången 2013 och är numera indelat i tre kategorier:

Årets Bolagsjurist, Årets Uppdrag och Årets Stjärnskott.

LÄS OM DE ANDRA FINALISTERNA:

Andrea Allard: ”Handlar inte om att vara en showstopper”

Anna Almén: ”Har suttit uppe sena, sena nätter”

Kevin St. Hill: ”Lärorikt att göra ett bolag börsfärdigt”

Carl Östring: ”AI är nu så moget att vi börjar kunna ändra vårt arbetssätt”

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från BMW