Filo säljer tillbaka större delen av NSR-ägandet

Prospekteringsbolaget Filo har ingått en överenskommelse som innebär att NGEx Minerals och Lundin Mining gemensamt återköper två tredjedelar av den befintliga 3-procentiga Net Smelter Royalty, NSR, som är kopplad till tre mineralinmutningar i San Juan-provinsen, Argentina.
Filo säljer tillbaka större delen av NSR-ägandet - filo-008.1024×0
På bilden syns en strimma där kopparoxiden vid Filo del Sol går i dagen.

Detta täcker NGEx Lunahuasi- och Lundin Minings Cumbre Verde koppar-guld-silverprojekt.

Filo erhåller 2 miljoner dollar i kontanter. Framöver kommer Filo att behålla en NSR om 1 procent.

Filos vd Jamie Beck uppger i en kommentar att det inte är överraskande att den här affären nu genomförs. NSR-strukturen upprättades 2018 och hade då en klausul om återköp inkluderat.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Curasight