Fenix Outdoor senarelägger extrautdelning till december

Friluftsbolaget Fenix Outdoors styrelse föreslår inför årsstämman den 5 maj att den föreslagna extrautdelningen sker först i december och inte i maj.
Fenix Outdoor senarelägger extrautdelning till december - Fenix Outdoor
Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning på 15 kronor per B-aktie. Foto: Fenix Outdoor

Det framgår av ett pressmeddelande.

Orsakerna till det uppdaterade förslaget är dels koncernens cykliska likviditetssituation, med ett starkt kassaflöde under senare delen av året. Det är, i dagsläget, dessutom mycket svårt att prognosticera hur konjunktur, tulltariffer och andra makrofaktorer kommer att utvecklas. Koncernen har också sedan första utdelningsmeddelande förvärvat Devold, huvudsakligen med likvida medel.

Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning på 15 kronor per B-aktie. Aktien kommer handlas exklusive rätt till denna utdelning den 6 maj.

Vidare föreslås en extra utdelning på 15 kronor per B-aktie. Aktien kommer handlas exklusive rätt till denna utdelning den 2 december.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.