Fastighet Bostadsmarknad
Färre väljer rörligt bolån
“Möjligen är det så att bolånetagarna i ökad utsträckning räknar med att boräntorna inte kommer att fortsätta sjunka och så smått börjar förbereda sig på att ränteläget på lite sikt kan gå upp. Men de är fortfarande rejält blottade för en ränteuppgång”, säger SBAB:s chefsekonom Tor Borg.
Andelen som valde räntebindningstider på mellan 1 och 4 år ökade från 16 till 17 procent under december medan andelen som valde räntebindningstider på 5 år och längre var oförändrad på 1 procent.
Under december valdes tremånadersräntan för 91 procent av de villkorsändrade bolånen, något lägre än tidigare månader men väl över det historiska genomsnittet på 84 procent.
“Andelen som väljer rörlig boränta verkar ha slutat öka. Men den ligger kvar på höga nivåer och det återstår att se om vi får se en ökad benägenhet att välja längre räntebindningstider framöver”, säger Tor Borg., säger Tor Borg.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.