EU överväger undanta whiskey från svarstullarna

EU lutar åt att ta bort whiskey från den lista med svarstullar som ska införas mot USA, skriver Financial Times.
EU överväger undanta whiskey från svarstullarna - Foto: Nordic Whisky Capital whisky Agitator_Sweet_Toast_2529_2880px-2048×1463
Foto: Agitator

Detta efter kraftigt lobbyarbete från Frankrike, Italien och Irland, som vill skydda sina alkoholindustrier från ett eskalerande handelskrig.

EU-kommissionstoppen Stéphane Séjourné sade i fransk radio att det bör komma positiva nyheter under de kommande timmarna.

Efter nyheten om att EU övervägde tullar mot amerikansk whiskey hotade Donald Trump om att införa tullar på 200% på vin och sprit från EU.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.